İnşaat sektörü yaz sezonundan umutlu

27.05.2016
İnşaat sektörü yaz sezonundan umutlu

2015 yazında yaşanan seçim süreci ve siyasi belirsizlikten olumsuz etkilenen İzmir emlak piyasası, bu yaza umutlu girdiğini ifade etti

2016 baharında da Türkiye genelinde düşen satış grafikleri ardından, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın AK Parti Genel Başkanlığı ile Başbakanlık görevine gelmesi İzmir'de sektörün önde gelen isimleri tarafından olumlu karşılandı. Bu yazın geçtiğimiz yaza oranla ve ertelenen talep nedeniyle satış açısından daha iyi geçeceğini savunan inşaat sektörü temsilcileri, bu yazdan umutlu olduklarını söyledi.

OLUMLU RÜZGAR ESECEK
Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı İnşaat Mühendisi Necip Nasır: Yazla birlikte İzmir'de önemli bir hareketlilik bekliyoruz. Özellikle İzmir Milletvekili Sayın Binali Yıldırım'ın Başbakan olması ve icraatçı bir kabinenin kurulması şimdiden piyasaların hareketlenmesini sağladı. İzmir'e yapılan ulaşım yatırımları, İzmir'e büyük bir ivme kazandırdı. Bu yaz Başkakan Binali Yıldırım hükümetinin de etkisiyle olumlu bir rüzgar eseceğini düşünüyoruz.
Kavuklar Grup Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı MetehanKavuk: Bu yıl haziranda beklediğimiz canlılık nisan ayı gibi başladı ve bu canlılık haziran ayında tepe noktasına ulaşacaktır. Bu sene de geçen sene gibi iyi bir satış grafiği bekliyoruz.
Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı: Binali Yıldırım'ın Başbakan olması İzmirli yatırımcıları da pozitif etkileyecektir. Ekonomik gelişmeler İzmir'e olan göçü artıracak, göç ise konut satışlarını tetikleyecektir. Ramazan ayından sonra konut satışları geçen yıla oranla daha iyi bir performans sergileyecektir.
Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer: Bizim bundan önceki yıllardan hareketle bugüne kadar edindiğimiz tecrübe haziran, temmuz ve ağustos aylarında konut satışlarında artış olduğu yönünde. Bu yaz satışların geçtiğimiz yıla oranla artarak devam edeceği düşüncesindeyim.
Yücesoy İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yücesoy: İzmirli bir Başbakanın olması İzmir açısından çok önemli. İzmirliler olarak, körfez geçiş projesini takip etmemiz ve marka kent olma yolunda projenin bitirilmesini sağlamak çok değerli. İzmirli bir başbakanın da bu projede İzmir'e büyük destek sağlayacağını ve katkı koyacağını düşünüyorum.

 

Tümü